20.04 At 14.00
Cult
International Cult Films: ‘Smoke Signals’
20.04 At 19.00
Cult
The Movie Drink-Along
21.04 At 14.00
Western
Sunday Western Cinema: ‘The Searchers’
21.04 At 17.30
Classic
The Never Ending Story
22.04 At 18.30
Drama
Spanish Embassy: Día Internacional del Español
22.04 At 19.00
Board games
Murderous Monday
23.04 At 18.30
Classic
Czech Embassy: ‘Lucky Four Serving The King’
24.04 At 17.00
Spisehusets Folkekøkken
24.04 At 19.00
Vi spejler os – Rapolitics x Talerum
24.04 At 20.30
Jazz
Pernille Bévort Trio
25.04 At 18.30
Cult
Clerks
25.04 At 20.00
Rock
Neonsolen
26.04 At 18.00
Cult
The Room at 19:00
26.04 At 21.00
Cult
The Room at 21:30
27.04 At 18.30
Cult
The Rocky Horror Picture Show
27.04 At 20.00
Pop
Jakob Ogawa (NO)
28.04 At 14.00
Classic
Asian Invasion – Asian action films (all on 35mm!)
30.04 At 20.30
Jazz
Johannes Wamberg Quintet
01.05 At 17.00
Spisehusets Folkekøkken
01.05 At 20.00
Hip Hop
Illa J
02.05 At 18.30
Classic
Video Store Classics: ‘No Escape’
03.05 At 18.00
Horror
Zombie Film Festival: Texas Chainsaw 2 & Invasion of the Blood Farmers (on 35mm!)
04.05 At 18.30
Classic
Akira
04.05 At 20.00
Party, Punk
Barbue Revival Party
08.05 At 17.00
Spisehusets Folkekøkken
08.05 At 18.30
Cult
International Cult Films: Peter Jackson’s ‘Bad Taste’
09.05 At 18.30
Classic
Viva Varda! Women on the Verge: Cleo from 5 to 7 with intro
09.05 At 20.00
Alternative
AUDITION DAYS
10.05 At 18.00
Cult
The Room at 19:00
10.05 At 19.30
Storytelling
Lystløgner Aften
10.05 At 21.00
Cult
The Room at 21:30
11.05 At 18.30
Cult
The Movie Drink-Along
11.05 At 20.00
Pop
Ekstra show: Shy Shy Shy + support: Favor
12.05 At 14.00
Classic
The Never Ending Story
15.05 At 17.00
Spisehusets Folkekøkken
16.05 At 20.00
Folk
Kristian Harting + Caoilfhionn Rose (UK)
17.05 At 20.00
World
Bjonko
22.05 At 17.00
Spisehusets Folkekøkken
23.05 At 20.00
Pop
Masasolo
25.05 At 20.00
Folk
Dry Stick + support:
29.05 At 17.00
Spisehusets Folkekøkken
05.06 At 17.00
Spisehusets Folkekøkken
07.06 At 19.30
Storytelling
Lystløgner Aften
08.06 At 20.00
Pop
Luke Sital-Singh
12.06 At 17.00
Spisehusets Folkekøkken
14.06 At 19.30
Storytelling
Lystløgner Aften
14.06 At 21.00
Pop
Video Compact + Cherry Blossom Kids
19.06 At 17.00
Spisehusets Folkekøkken
26.06 At 17.00
Spisehusets Folkekøkken
03.07 At 17.00
Spisehusets Folkekøkken
07.07 At 15.30
Lubos Soukup Quartet
08.07 At 20.00
Jazz
Monday Night Big Band
09.07 At 20.00
Jazz
Bagland & I Just Came From The Moon
10.07 At 17.00
Spisehusets Folkekøkken
17.07 At 17.00
Spisehusets Folkekøkken
24.07 At 17.00
Spisehusets Folkekøkken
31.07 At 17.00
Spisehusets Folkekøkken
13.09 At 19.30
Storytelling
Lystløgner Aften
18.09 At 20.00
Rock
Frankie & The Witch Fingers