18.09 At 17.00
evoo folkekøkken
18.09 At 18.30
Debate
Gentænk! En aften om videnskab og filosofi m. Mads Vestergaard
18.09 At 20.00
Rock
Frankie & The Witch Fingers + support: Nicotine Nerves
18.09 At 20.30
Jazz
Snorre Kirk Sekstet
19.09 At 18.30
Horror
The Lost Boys (1987)
20.09 At 17.30
Copenhagen Web Festival
20.09 At 19.15
Poetry Slam
CopenOpen poetry slam
20.09 At 20.00
Metal
Swindler + Support: Danger of Men & Murderbird (S)
21.09 At 14.00
Comedy
Busters Verden
21.09 At 19.00
Performance
Burlesque Nights: Seductive Cinema
21.09 At 20.00
Alternative
The Holydrug Couple (CL) + Support: The Cosmic Rabbit Holes
21.09 At 20.30
Folk
Alt-Folk aften med Noisy Beehive & Dendron Records
22.09 At 10.00
Drama
Copenhagen Web Festival
23.09 At 19.00
Board games
Murderous Monday
23.09 At 20.00
Jazz
Monday Night Big Band
24.09 At 20.30
Jazz
Speake/Koller/AC/Mogensen
25.09 At 17.00
evoo folkekøkken
25.09 At 18.30
Drama
Arabic Cinema : Cario Station, Mr.Ali & Daily Scenes
25.09 At 20.30
Jazz
Blonde Bass
26.09 At 18.30
Fantasy
My Neighbor Totoro
26.09 At 20.00
Alternative
why sun + Nima
27.09 At 18.30
Classic
Classic Asian Cult Cinema (on 16mm!)
28.09 At 14.00
Comedy
The Good,The Bad and the CAGE! presents: Raising Arizona
28.09 At 18.30
Cult
The Rocky Horror Picture Show
28.09 At 20.00
Folk
Marius Ziska (FO) + support: Pil
29.09 At 18.00
Science-fiction
Akira
01.10 At 18.30
Drama
Czech Embassy: Odcházení (Leaving)
02.10 At 17.00
evoo folkekøkken
03.10 At 18.30
Erotica
CLUB DeBAUCHE presents R100 (2013)
04.10 At 18.00
Cult
The Room at 19:00
04.10 At 21.00
Cult
The Room at 21:30
05.10 At 14.00
Cult
International Cult Films: The Crying Game
05.10 At 20.00
Hip Hop
Trubadur
07.10 At 18.30
Horror
Indie Horror Film Premiere – Indre Dæmon
08.10 At 18.30
Comedy
Spanish Cinema Nights: ‘El Otro lado de la Cama’
09.10 At 17.00
evoo folkekøkken
10.10 At 17.00
Folkekøkken med Unicum Trio | Evoo, Huset-KBH
11.10 At 19.30
Storytelling
Lystløgneraften
11.10 At 20.00
Folk
Kulturnatten: Gadejørgen – Filmvisning og koncert
12.10 At 18.30
Cult
The Movie Drink-Along
14.10 At 20.00
Jazz
Monday Night Big Band
18.10 At 19.15
Poetry Slam
CopenOpen poetry slam
18.10 At 20.00
Pop
Penny Police + GRETA
19.10 At 13.00
Science-fiction
Gunbuster Anime Marathon
19.10 At 20.00
Metal
Cartographs + support: Lifesick
23.10 At 18.00
Sinful Scandinavia Festival – Ung Kærlighed & Jeg, En Elsker
24.10 At 18.00
Sinful Scandinavia Festival – Gift (1966)
25.10 At 18.00
Sinful Scandinavia Festival – Som havets nøgne vind & I, A Woman 2
26.10 At 18.00
Sinful Scandinavia Festival – Adventure in Denmark & Ta Mej i Dalen
26.10 At 20.00
Jazz
La Brígida Orquesta (CL)
01.11 At 20.00
Alternative
Ilgen-Nur (DE)
08.11 At 19.30
Storytelling
Lystløgneraften
08.11 At 20.00
Elektronica
Shari Vari (DE)
11.11 At 20.00
Jazz
Monday Night Big Band
15.11 At 19.15
Poetry Slam
Copenopen poetry slam
22.11 At 20.00
Alternative
M. Rexen
23.11 At 20.00
World
Babylove & the Van Dangos
27.11 At 20.00
World
The Mauskovic Dance Band (NL)
28.11 At 20.00
Rock
The Awesome Welles
09.12 At 19.00
Folk
Kishi Bashi (US)